Praga sensorycznie – niesamowita wystawa dla każdego

Praga sensorycznie to wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi stworzona z myślą o rodzinach z dziećmi. Ta wyjątkowa wystawa, to miejsce dla małego i dużego miłośnika kultury, który będzie mógł ją odkrywać  angażując wszystkie swoje zmysły. Dodatkowo, ci trochę starsi dowiedzą się tu wielu ciekawych informacji o historii prawobrzeżnej części stolicy.

Praga sensorycznie – obcowanie z kulturą od najmłodszych lat

Bardzo nas cieszy, że coraz więcej instytucji kulturalnych otwiera się na dzieci i przygotowuje z myślą o nich wystawy, wydarzenia czy spektakle. Dzięki temu nasze maluchy mogą już od najmłodszych lat obcować z kulturą. Pisaliśmy już o Misiowych Porankach, podczas których dzieci zaznajamiają się z kinem. Coraz więcej można spotkać cyklicznych teatrzyków w warszawskich domach kultury. Mamy też dedykowane teatry wyłącznie dla najmłodszych z bardzo bogatą ofertą sztuk. A od niedawna również muzea otwierają się na tę grupę wiekową. Praga sensorycznie to kolejna wystawa w Warszawie dedykowana dzieciom, a pierwsza w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Praga sensorycznie – poznawanie świata wszystkimi zmysłami

Ta niezwykła wystawa pozwala poznać prawobrzeżną część stolicy wszystkimi zmysłami. Przygotowana jest ona z myślą o dzieciach, które poznają świat poprzez dotykanie, wąchanie, słuchanie nowych dźwięków czy oglądanie interesujących je obiektów.

Obserwując maluchy eksplorujące nową przestrzeń i zaglądające w każdy kąt, naszła nas chwila refleksji, że nam dorosłym brakuje często tej dziecięcej ciekawości świata. W dzisiejszych, szalonych czasach, cały czas gdzieś pędzimy i często nawet nie mamy chwili wytchnienia, aby oderwać myśli od przyziemnych spraw i delektować się tym co jest tu i teraz/ chłonąć miasto wszystkimi zmysłami. Wystawa Praga sensorycznie pozwala nam na nowo odkryć tę ciekawość poznawania naszego najbliższego otoczenia. A dzieci mają nam w tym pomóc. Z jednej strony, to my dorośli pokazujemy im świat, ale z drugiej strony nasze maluchy przypominają nam jak eksplorować go wszystkimi zmysłami.

praska-kamienica-01

praga-sensorycznie-03

odkrywanie-swiata

praga-sensorycznie-zapachy

dawna-warszawska-praga-01

Praga sensorycznie – jak wygląda zwiedzanie takiej wystawy?

Wystawa Praga sensorycznie zajmuje dwie sale w Muzeum Warszawskiej Pragi. Aby lepiej ją poznać i chłonąć wszystkimi zmysłami, zwiedzamy ją na boso. Nie ma tu wytyczonych kierunków zwiedzania ani tabliczek z napisem, że czegoś nie wolno dotykać. Wszystko, co znajduje się w tej przestrzeni, można brać do ręki, wąchać, a każde drzwiczki otwierać. Nie ma tu żadnych zakazów. To dzieci nadają rytm zwiedzania. Dorośli mają im w tym tylko pomóc. Na tę okoliczność, dla rodziców zostały przygotowane specjalne folderki, w których znajdują się pytania pozwalające na rozpoczęcie interesującej rozmowy oraz aktywności do wykonania.

Warto zwrócić uwagę na kolorystkę całej wystawy. Wszystkie eksponaty mają raczej stonowane kolory, dzięki temu nie ma tu dominujących obiektów. Cała przestrzeń jest bardzo dobrze zaplanowana i wykorzystująca zasady integracji sensorycznej.

praga-sensorycznie-kolorystyka

Praga sensorycznie – co ciekawego można tu zobaczyć?

Praga sensorycznie to wystawa pokazująca najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca prawobrzeżnej część Warszawy z okresu XIX i XX wieku. Zdobytą tu wiedzę i doświadczenie można wykorzystać podczas spacerów po mieście. Wystawa podpowiada nam tylko, w jaki sposób można ciekawie spędzić czas z rodziną i lepiej poznać miasto.

Pierwszą ekspozycję, jaką widzimy, od razu po wejściu na salę, jest tablica odwzorowująca XIX-wieczną kamienicę. Wszystkie okiennice można otworzyć i sprawdzić, co kryje się w środku. Ten eksponat jest interesujący nie tylko dla kilkulatka, ale również dla niemowlaka. Przypomina on bardzo popularne tablice manipulacyjne dla najmłodszych. Nasz maluch był zafascynowany tą kamienicą, a otworzenie po kilka razy wszystkich okienek zajęło mu trochę czasu. Tuż obok znajduje się czarna tablica do malowania kredą oraz pokój wyciszenia, czyli miejsce gdzie dzieci mogą odpocząć i wyciszyć się, gdy są zmęczone.

praska-kamienica-02

praska-kamienica-03

pokoj-wycieszenia

Schodząc po schodkach do kolejnej sali, pochodzimy po Wiśle i piaszczystej plaży. Ich powierzchnie nie są płaskie i stworzone są z różnych faktur, co jeszcze bardziej pozwala najmłodszym ćwiczyć zmysł równowagi. Ciekawą atrakcją wystawy Praga sensorycznie jest ciemny tunel, w którym zamienimy się w archeologów i w piasku odkryjemy jak dawniej wyglądała ta dzielnica. Jest to również miejsce do malowania na piasku własnych obrazów. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i dorosłych cieszy się również ekspozycja pudełka ptasiego mleczka, której sponsorem jest sama firma Lotte Wedel. Fabryka czekolady związana jest z tą częścią Warszawy i dlatego pojawiła się na ekspozycji. Zwiedzając wystawę Praga sensorycznie możemy chodzić po torach czy budować konstrukcje z drewnianych kloców nawiązujące do istniejącej tu fabryki GNOM.

praga-sensorycznie-04

tunel-piaskowy-02

tunel-piaskowy-02

ekspozycja-ptasie-mleczko-02

ekspozycja-ptasie-mleczko-03

pociag-01

fabryka-gnom-01

fabryka-gnom-02

Podczas zwiedzania wystawy do naszych uszu docierają różne dźwięki, czy to sygnał zbliżającego się pociągu, świergot ptaków czy muzyka wydobywająca się z dzwonu symbolizującego praską cerkiew. Nasz zmysł węchu również bierze czynny udział, gdyż na wystawie znajdują się specjalne miejsca, gdzie można poczuć różne zapachy.

praska-cerkiew

Praga sensorycznie – dodatkowe atrakcje towarzyszące wystawie

Praga sensorycznie, to oprócz wystawy, również spacery, spotkania i aktywności mające na celu rozwijanie naszej integracji sensorycznej. Podczas spacerów po mieście zostaje uruchomionych pięć naszych zmysłów, które pozwolą nam lepiej je poznać. Dostrzeżemy to, na co do tej pory nie zwracaliśmy uwagi, wsłuchamy się w dźwięki miasta, dotkniemy dłońmi jego różnorodnych faktur czy poczujemy temperaturę różnych miejsc. Takie doświadczanie miasta za pomocą zmysłów na długo pozostanie w naszej pamięci oraz otworzy nas na kolejne tego typu doznania. Od tej pory będziemy starali się inaczej poznawać nowe miejsca.

W ramach wystawy uruchomione są cykle spotkań dla różnych grup. Są zajęcia dla dorosłych, dla całych rodzin, a nawet dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Spotkania odbywają się w budynku Muzeum Pragi Warszawskiej w wybrane niedziele. Aktualny harmonogram zajęć można sprawdzić tutaj.

Praga sensorycznie – kto jest odbiorcą tej wystawy?

Wystawę Praga sensorycznie może odwiedzić każdy chętny, bez podziału na grupy wiekowe. Jest to miejsce idealne dla niemowlaków, przedszkolaków czy rodziców, a nawet dziadków, którzy czasem mogą jeszcze pamiętać te stare budynki, o których jest tu mowa.

 

Jeśli macie okazję, to na wystawę Praga sensorycznie warto wybrać się całą rodziną. Jest to miejsce, gdzie fantastycznie spędzicie czas z najbliższymi. A wspólne odkrywanie i eksplorowanie nowej powierzchni jeszcze bardziej Was do siebie zbliży. Obcowanie z kulturą poprzez zabawę, to idealny pomysł na wspólne rodzinne wyjście.

Adres Muzeum Warszawskiej Pragi: ul. Targowa 50/52, 00-001 Warszawa (wystawę można zwiedzać do 23.02.2020r.)

Zobacz na mapie

Spodobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza lub udostępnij go dalej. Ten drobny gest z Twojej strony będzie dla nas zachętą do tworzenia kolejnych treści. A jeśli chcesz być na bieżąco informowany o naszych nowościach, to polub nasz fanpage i obserwuj nas na instagramie.

Jeden komentarz Dodaj swoje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *