Województwo świętokrzyskie jest bliskie naszemu sercu, gdyż część naszej ekipy Travel&Family stamtąd właśnie pochodzi. Między innymi dlatego też często je odwiedzamy. Odkąd rozpoczęliśmy rodzinne odkrywanie tych bliskich naszym sercom zakątków naszego pięknego kraju, okazało się, że mimo iż województwo świętokrzyskie jest obszarowo jednym z najmniejszych w Polsce, to skrywa wiele ciekawych atrakcji dla dzieci. O kilku z nich udało nam się już napisać, między innymi o Parku Jurajskim w Bałtowie oraz o Europejskim Centrum Bajek w Pacanowie. Tym razem Żywe Muzeum Porcelany pozwoliło nam zgłębić tajniki porcelanowych figurek i filiżanek. A o tym jak wyglądała nasza wizyta w Muzeum i co ciekawego można tam zobaczyć, dowiesz się z dalszej części artykułu.
Żywe Muzeum Porcelany – lokalizacja
Żywe Muzeum Porcelany zlokalizowane jest w małym miasteczku Ćmielów oddalonym od Warszawy o jakieś 190 km. Jazda autem zajmie tam niecałe 2,5 godziny. Wybierając się na wycieczkę do pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany musisz wiedzieć, że w odległości około 2 kilometrów od Muzeum znajduje się sklep Polskich Fabryk Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” S.A., w którym można zakupić porcelanę wytwarzaną maszynowo. Także uważaj, abyś nie pomylił tych dwóch miejsc.
Żywe Muzeum Porcelany – jak wygląda zwiedzanie?
Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie w czasie kiedy Muzeum jest czynne. Ze względu na komfort odwiedzających liczba biletów na dane wejście jest ograniczona. Przed wizytą najlepiej zadzwonić do Muzeum i zarezerwować sobie miejsce na konkretną godzinę. Przyjeżdżając tu „na spontana” musisz się liczyć z tym, że możesz nie wejść o najbliższej pełnej godzinie, gdyż w tym czasie jakaś większa grupa będzie miała rezerwację. Nas właśnie spotkała taka sytuacja. Nie mieliśmy rezerwacji i czekaliśmy dłużej na wejście. Plusem jest to, że dzięki temu mieliśmy więcej czasu na poznanie tego miejsca oraz pracujących tam osób.
Lokalny przewodnik zabiera nas w podróż w czasie, podczas której poznajemy cały proces tworzenia porcelany. Dużą atrakcją jest tutaj wejście do wnętrza starego oryginalnego pieca, w którym kiedyś wypalano porcelanę. Teraz jest on przerobiony na salę multimedialną, w której oglądamy film przedstawiający cały proces produkcji porcelany. Na kolejnym etapie zwiedzania dowiadujemy się co wchodzi w skład masy porcelanowej oraz przyglądamy się jak ona powstaje.
Co jest ważne, szczególnie dla dzieci, zwiedzanie jest interaktywne, czyli wszystkiego możemy dotknąć, sprawdzić jaką ma konsystencję. Na bieżąco też możemy zadawać pytania przewodnikowi, jeśli coś jest niejasne bądź chcemy zgłębić wiedzę.
Na ostatnim etapie całego procesu lokalna malarka pokazuje nam jak wygląda jej praca. Przekonujemy się, że ręczne przyozdabianie porcelany nie jest łatwym zadaniem i wymaga dużego skupienia i precyzji. Dowiadujemy się też o istnieniu różowej porcelany, która po wielu latach znowu produkowana jest w Fabryce AS Ćmielów, przy której znajduje się Żywe Muzeum Porcelany.
Żywe Muzeum Porcelany – warsztaty ceramiczne
Zwiedzanie Żywego Muzeum Porcelany możesz zakończyć wizytą w lokalnym sklepie, gdzie możesz zakupić coś na pamiątkę.
Uprzedzamy tylko, że ręcznie malowana porcelana nie jest tania. Dlatego też my postanowiliśmy samemu ulepić sobie drobiazg z wizyty w Żywym Muzeum Porcelany poprzez wzięcie udziału w dodatkowych zajęciach. Muzeum ma w swojej ofercie również trzy rodzaje warsztatów ceramicznych, podczas których możesz wykonać różę z masy porcelanowej, malować porcelanową filiżankę lub dekorować figurkę kotka piłkarskiego. My uczestniczyliśmy w tych pierwszych zajęciach. Pod okiem instruktora tworzyliśmy porcelanową różę, którą następnie zabraliśmy na pamiątkę do domu.
Same warsztaty trwają ok. 45 minut. Każdy uczestnik ubrany jest w fartuch ochronny, aby nie zabrudzić sobie ubrania.
Pierwszym naszym zadaniem jest oczyszczenie stanowiska pracy, aby nie zepsuć masy porcelanowej. Kolejnym wyzwaniem jest lepienie płatków róży, które jak się okazuje nie jest łatwe. Mimo, iż wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali jedną instrukcję jak to zrobić, to rodzajów kwiatów było tyle ile osób na sali.
Na zakończenie każdy z nas otrzymało pudełeczko, w którym było nasze porcelanowe dzieło oraz instrukcję jak należy postępować, aby je dokończyć.
Co warto wiedzieć wybierając się do Żywego Muzeum Porcelany?
- Zarezerwuj miejsce przez telefon. Jeśli masz taką możliwość i wiesz kiedy chcesz odwiedzić Żywe Muzeum Porcelany, to najlepiej upewnij się telefonicznie bądź mailowo, że w danym dniu jest jeszcze dla Ciebie wolne miejsce.
- Parking. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking, który znajduje się na terenie Fabryki.
- Płatności. W Żywym Muzeum Porcelany można płacić kartą lub gotówką.
- Kawiarnia. Na terenie Muzeum znajduje się kawiarnia, w której można napić się wyłącznie kawy bądź herbaty. Jeśli podróżujesz z małymi dziećmi warto przed wizytą w Muzeum najeść się do syta lub wziąć ze sobą jakieś przekąski.
- Weź pod uwagę fakt, że zarówno zwiedzanie jak i warsztaty odbywają się jeśli zbierze się minimalna liczba osób. Dlatego też patrz punkt 1. Jak widać my mieliśmy dużo szczęścia. Udało nam się zaliczyć zarówno zwiedzanie jak i warsztaty bez wcześniejszej rezerwacji miejsc. Musimy tylko nadmienić, że wybraliśmy się tam w niedzielę, kiedy dominuje indywidualne zwiedzanie. Wydaje nam się, że w tygodniu może być inaczej.
Mamy nadzieję, że nasza relacja zachęciła Cię do odwiedzenia tego nietypowego i oryginalnego miejsca. Planując wypad w świętokrzyskie, pamiętaj, że jest tu ciekawe Żywe Muzeum Porcelany, którego nie może zabraknąć na Twojej mapie atrakcji. A jeśli tylko przejeżdżasz przez Ćmielów bądź okoliczne miasta możesz właśnie w Muzeum zaplanować sobie przystanek. Dwie godziny wystarczy, aby odpocząć przed dalszą podróżą, a przy okazji zgłębić tajniki tworzenia uwielbianych przez wszystkich porcelanowych filiżanek.
Adres Żywego Muzeum Porcelany: ul. Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów