Miasteczko Ruchu Drogowego na Sołtyka w Warszawie

Rozpoczęliście już sezon rowerowy lub za chwilę zamierzacie wystartować na dwukółkach? Jeśli tak, to jest to dobry moment na zapoznawanie Waszych maluchów z zasadami bezpieczeństwa drogowego. W tym celu zachęcamy do odwiedzenia bezpłatnego placu manewrowego, gdzie sami sobie przypomnicie oraz nauczycie swoje dzieci podstawowych zasad poruszania się po drodze. My znamy już dwa takie miejsca w stolicy i jej okolicach. O Miasteczku Ruchu Drogowego w Józefowie pisaliśmy tutaj. A w poniższym artykule dowiecie się więcej o Stacjonarnym Miasteczko Ruchu Drogowego na Sołtyka w Warszawie w dzielnicy Wola.

O Miasteczku Ruchu Drogowego na Sołtyka

Czy wiesz, że Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego na Sołtyka było pierwszym tego typu miejscem w stolicy? W listopadzie 2014 roku plac manewrowy został oddany do użytku. Należy tu zaznaczyć, że w skład Stacjonarnego Miasteczka Ruchu Drogowego na Sołtyka wchodzi nie tylko plac zewnętrzny, ale też sala edukacyjna, na wyposażeniu której znajdują się tablica interaktywna i plansze dydaktyczne. W realizację tego projektu zaangażowało się szereg miejskich jednostek, które wsparły go swoimi datkami. I tak na przykład Spółka Tramwaje Warszawskie przekazała na ten cel infrastrukturę szynową oraz wagon, a Zarząd Transportu miejskiego m.in. 20 rowerów, które są na wyposażeniu Miasteczka.

miasteczko-ruchu-drogowego-na-sołtyka-04

Na terenie placu manewrowego obowiązują przepisy zgodne z Kodeksem Drogowym. Osoby przebywające w Miasteczku powinny stosować się do umieszczonych tu znaków i sygnałów drogowych oraz słuchać poleceń dyżurujących tu strażników miejskich.

Infrastruktura Miasteczka Ruchu Drogowego na Sołtyka

Podstawowym założeniem przy budowie Miasteczka Ruchu Drogowego na Sołtyka było odzwierciedlenie w skali mikro sytuacji drogowych, z jakimi mogą się zmierzyć młodzi rowerzyści w stolicy. Stąd właśnie powstało Miasteczko, w którym znajduje się szereg jezdni asfaltowych, ścieżek rowerowych, chodników oraz oznakowania poziome i pionowe. Stacjonarne Miasteczko Ruchu Drogowego na Sołtyka, to blisko 4 tys. m2 placu manewrowego, 750 m jezdni i ścieżek rowerowych, 38 m torów tramwajowych, 20 sygnalizatorów świetlnych, 130 znaków drogowych, tramwaj, zapory kolejowe, 3 skrzyżowania i rondo.

miasteczko-ruchu-drogowego-na-sołtyka-07

miasteczko-ruchu-drogowego-na-sołtyka-06

miasteczko-ruchu-drogowego-na-sołtyka-02

Na wyposażeniu placu znajdują się również rowery i kaski, z których nieodpłatnie mogą skorzystać przebywające tu osoby. Oczywiście ich liczba jest ograniczona więc obowiązuje zasada, kto pierwszy ten lepszy.

W godzinach otwarcia Miasteczka nad bezpieczeństwem przebywających tu ludzi czuwają strażnicy miejscy, którzy równocześnie służą pomocą merytoryczną.

Edukacja w Miasteczku Ruchu Drogowego na Sołtyka

Miasteczko Ruchu Drogowego na Sołtyka ma pomóc dzieciom i młodzieży w zdobywaniu wiedzy na temat zasad i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W szerzeniu tej wiedzy pomóc mają strażnicy miejscy prowadzący tu, na miejscu, lub bezpośrednio w szkołach teoretyczne i praktyczne zajęcia dla uczniów warszawskich szkół. Na terenie Miasteczka znajduje się specjalnie przystosowana multimedialna sala edukacyjna, która ma na wyposażeniu tablicę edukacyjną i stanowiska komputerowe. Te nowoczesne narzędzia mają pomóc młodym rowerzystom w zdobywaniu niezbędnej wiedzy. Część praktyczna odbywa się bezpośrednio na placu, gdzie można przetestować różne warianty sytuacji drogowych oraz doskonalić swoje umiejętności na dwukółkach. Często zajęcia edukacyjne kończą się  zdaniem egzaminu na kartę rowerową. Przeprowadzany jest on właśnie w Miasteczku Ruchu Drogowego na Sołtyka pod okiem funkcjonariuszy Policji oraz instruktorów WORD.

Zdaniem strażników miejskich uczestnictwo dzieci i młodzieży w zajęciach edukacyjnych pozwoli kształtować nawyki prawidłowych i bezpiecznych zachowań w zakresie poruszania się po drogach. A możliwość przećwiczenia realnych sytuacji na placu manewrowym na dłużej pozostanie w ich pamięci. Dzięki takim miejscom, jak Miasteczko Ruchu Drogowego na Sołtyka, od najmłodszych lat popularyzuje się rower jako środek transportu i rekreacji.

Godziny otwarcia Miasteczka Ruchu Drogowego na Sołtyka

Miasteczko Ruchu Drogowego na Sołtyka czynne jest od kwietnia do października. Z dostępnych tu atrakcji mogą korzystać zarówno grupy zorganizowane jak i osoby indywidualne. Dla tych ostatnich terminy i godziny korzystania z placu manewrowego umieszczane są na stronie internetowej Straży Miejskiej Wola.  Publikowanie harmonogramu następuje do 25 dnia każdego poprzedniego miesiąca funkcjonowania Miasteczka. Indywidualne wejścia dla dzieci i dorosłych odbywają się zazwyczaj w weekendy. Każdy maluch poruszający się po placu musi być pod opieką dorosłego.

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą w Miasteczku Ruchu Drogowego na Sołtyka?

Wybierając się po raz pierwszy do Miasteczka, pamiętajcie, że obowiązują tu przepisy Kodeksu Drogowego, których pilnują dyżurujący strażnicy miejscy. Dlatego też ważne jest, aby każdy młody rowerzysta posiadał kask i znał podstawowe zasady ruchu drogowego. Po ulicach w Miasteczku można poruszać się wyłącznie rowerem. Zabierając inny sprzęt, jak np. hulajnogę, można się nim poruszać jednie po dostępnych tu chodnikach.

Nasza wizyta w Miasteczku Ruchu Drogowego na Sołtyka była bardzo owocna. Zapoznaliśmy naszego pierworodnego z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa na drodze oraz wykonaliśmy wiele manewrów na placu. A dyżurujący tu strażnicy przekazali nam kilka cennych informacji. Najwięcej wątpliwości mieliśmy w temacie maluch na rowerze. Jak się okazuje, dzieci, które nie posiadają karty rowerowej, zgodnie z przepisami drogowymi, nie mogą jeździć po ścieżce rowerowej, a jedynie po chodniku. Do egzaminu o kartę można przystąpić dopiero, gdy ukończyło się 10 rok życia. Dzielimy się z Wami tymi informacjami, gdyż warto o tym wiedzieć i mieć to na uwadze planując rodzinne wycieczki rowerowe.

 

Adres Stacjonarnego Miasteczko Ruchu Drogowego: ul. Sołtyka 8/10, 01-163 Warszawa

Zobacz na mapie

Spodobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza lub udostępnij go dalej. Ten drobny gest z Twojej strony będzie dla nas zachętą do tworzenie kolejnych treści. A jeśli chcesz być na bieżąco informowany o naszych nowościach, to polub nasz fanpage i obserwuj nas na instagramie.
Jeden komentarz Dodaj swoje
  1. Dzięki za swietnie przygotowany wpis. Jeździmy na rowerze od wiosny do pożniej jesieni. Muszę ogarnąć coś u nas i pjechać z Jasiem. Bezpieczeństwo i wpajanie zasad bezpiecznego zachowania przede wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *