Karta EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne

Wyjeżdżasz za granicę? Bilety kupione, walizki spakowane, noclegi zarezerwowane, a co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Jeśli spędza Ci to sen z powiek, to podpowiadamy o jednym bezpłatnym rozwiązaniu. Więcej szczegółów dowiesz się w dalszej części artykułu.

Karta EKUZ – co to jest?

Karta EKUZ jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ. Ten dokument uprawnia jego posiadacza do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych przebywając tymczasowo na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Jest to imienna karta  wydawana bezpłatnie na określony czas.

Kto może ubiegać się o kartę EKUZ?

O kartę EKUZ ubiegać się może każdy obywatel Polski, który uprawniony jest do korzystania z państwowej opieki zdrowotnej. Jest to dokument wystawiany na konkretną osobę, czyli o kartę mogą również ubiegać się członkowie Twojej rodziny, którzy są zgłoszeni w ramach NFZ.

Co obejmuje karta EKUZ?

Posiadając kartę EKUZ masz takie same obowiązki i prawa do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, jak mieszkańcy kraju członkowskiego, w którym aktualnie przebywasz. Przy czym, jeśli jego obywatele zobowiązani są dopłacać do czegoś, np, badań lub specjalistycznych wizyt, to Ty chcąc skorzystać z takiej płatnej opcji również musisz uiścić wymaganą opłatę. Dlatego też zanim wybierzesz się do lekarza za granicą upewnij się, że działa w ramach publicznej opieki zdrowotnej tego państwa. Karta EKUZ nie obejmuje prywatnych placówek medycznych.

Jak i gdzie złożyć wniosek o kartę EKUZ?

Aby otrzymać kartę EKUZ, należy wypełnić stosowny wniosek. Następnie ten dokument powinien trafić do Oddziału Wojewódzkiego lub Delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia właściwej Twojemu miejscu zamieszkania. Dane kontaktowe wszystkich placówek znajdziesz tutaj.

Wypełniony i podpisany wniosek możesz złożyć w następujący sposób:

  • zeskanować i przesłać mailem do wybranego Oddziału Wojewódzkiego lub jednej z Delegatur NFZ,
  • wysłać pocztą bądź faksem do Oddziału lub jednej z Delegatur NFZ,
  • przesłać przy pomocy ePUAP, czyli Elektronicznej Skrzynki Podawczej,
  • przynieść osobiście do Oddziału lub jednej z Delegatur NFZ.

W przypadku uczniów, studentów i innych osób, które zostały zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny, który ukończył 18 rok życia, do wniosku o kartę EKUZ należy dołączyć kopię aktualnej legitymacji uczniowskiej/studenckiej lub inną formę zaświadczenia potwierdzającego kontynuowanie nauki.

Jeśli zależy Ci na czasie, ale nie możesz osobiście złożyć wniosku o kartę EKUZ, to możesz kogoś upoważnić do zawnioskowania i odebrania jej w Twoim imieniu. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni dokument upoważniający konkretną osobę do wykonania za Ciebie tych czynności.

Jak długo trzeba czekać na kartę EKUZ?

Czas oczekiwania na kartę EKUZ zależy od tego, jaką drogą złożyłeś wniosek. Jeśli pofatygowałeś się osobiście do wskazanej wyżej placówki NFZ, to kartę otrzymasz od ręki. W przypadku wybrania innej drogi dostarczenia dokumentów, należy doliczyć kilka dni na ich dotarcie do odpowiedniej placówki, a potem do osoby, która będzie zajmowała się sprawą oraz czas na ich przeprocesowanie. W przypadku kanału elektronicznego wszystkie wnioski rozpatrywane są niezwłocznie po ich otrzymaniu.

Gdzie odebrać kartę EKUZ?

Kartę EKUZ możesz odebrać na dwa sposoby:

  • osobiście w Oddziale Wojewódzkim bądź Delegaturze NFZ bądź
  • na poczcie, jeśli na wniosku w polu „Sposób odbioru karty” zaznaczyłeś i wypełniłeś pole „Przesłać pocztą na adres”.

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Do niedawna karta EKUZ wydawana była dla większości osób na 12 miesięcy. Jednak w drugiej połowie zeszłego roku czas ten został wydłużony i teraz wygląda trochę inaczej. Karta EKUZ wydawana jest na okres:

  • do 5 lat:
    • osobom pobierającym świadczenia emerytalne,
    • osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku poniżej 18 roku życia, przy czym okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 roku życia,
    • osobom nieubezpieczonym, które nie ukończyły 18 roku życia i posiadają polskie obywatelstwo, przy czym okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 roku życia,
    • dzieciom/uczniom posiadający własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym okres ważności karty kończy się z dniem ukończenia przez nie 18 roku życia,
    • osobom pobierającym nauczycielskie świadczenia kompensacyjne;
  • do 18 miesięcy osobom ubezpieczonym, które:
    • mają zatrudnienie,
    • prowadzą pozarolniczą i rolniczą działalność gospodarczą,
    • pobierają zasiłek/świadczenie przedemerytalne,
    • pobierają rentę,
    • zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny w wieku powyżej 18 roku życia,
    • są studentami i zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię,
    • są dziećmi/uczniami posiadającymi własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego i są w wieku powyżej 18 roku życia;
  • 2-óch miesięcy osobom:
    • bezrobotnym zarejestrowanych w Urzędzie Pracy,
    • niewymienionym wcześniej w punkcie dotyczącym osób ubezpieczonych;
  • 90 dni osobom, które spełniają kryteria dochodowe do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np. wójta, burmistrza;
  • 42 dni kobietom w okresie połogu, posiadającym obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terenie naszego kraju.

Czy posiadając kartę EKUZ nie potrzebuję już ubezpieczenia podróżnego?

Nie do końca. Bezpłatna karta EKUZ daje możliwość korzystania z usług medycznych na terenie państwa członkowskiego na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju. Ze względu na różnice w świadczeniach zdrowotnych w państwach UE/EFTA, może się jednak zdarzyć tak, że za niektóre czynności medyczne będziesz musiał zapłacić. Co więcej, karta EKUZ nie obejmuje transportu do Polski, zorganizowanie akcji poszukiwawczej, kosztu utraconego bagażu i wielu innych punktów, które oferują ubezpieczenia podróżne.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno karty EKUZ jak i ubezpieczenia podróżnego. Jednak finalnie, to Ty zadecydujesz, co jest dla Ciebie najważniejsze i z której opcji skorzystasz. My wybierając się na krótkie kilkudniowe wypady poza granicę naszego kraju zabieramy zazwyczaj samą kartę EKUZ. Jednak gdy planujemy sporty ekstremalne bądź dłuższe wyjazdy, to nie ruszamy się bez ubezpieczenia podróżnego, szczególnie teraz gdy podróżujemy z maluchami.

Jeśli planujesz rodzinną podróż za granicę i nie masz jeszcze paszportu dla swoich najmniejszych, to zajrzyj do naszego krótkiego przewodnika, jak o niego zawnioskować.

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza lub udostępnij go dalej. Ten drobny gest z Twojej strony będzie dla nas zachętą na tworzenie kolejnych treści. A jeśli chcesz być na bieżąco informowany o naszych nowościach, to polub nasz fanpage.

6 komentarzy Dodaj swoje
  1. Zawsze wyrabiam kartę przed wyjazdem zagranicę. Kiedyś załatwiałam osobiście dziś robię to mailowo, a kartę otrzymuję pocztą. Jest to jeden z najważniejszych elementów, które ma miejsce w naszym bagażu jak Smart Kid Belt. Urządzenie, które zapewnia bezpieczne podróżowanie naszemu dziecku w wynajętym aucie w miejscu docelowym naszych podróży.

  2. Karta EKUZ w trakcie pobytu za granicą jest bardzo przydatna jednak od wielu sytuacji nie jesteśmy ubezpieczeni, czego często wczasowicze dowiadują się na miejscu. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie na czas podróży, ponieważ w trakcie pobytu za granicą istnieje wiele sytuacji, które mogą być groźne dla naszego zdrowia lub życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *