EKOpark w Ursusie – pierwszy ekologiczny park w Warszawie

EKOpark w Ursusie to pierwsza taka inwestycja w stolicy, która zasłużenie otrzymuje miano ekologicznej. Otwarcie pierwszego etapu nowego miejsca na mapie Warszawy miało miejsce w drugiej połowie maja tego roku. Pomimo, iż oddano do użytku tylko część parku, to codziennie przychodzą tu rzesze warszawiaków. Wszyscy są ciekawi efektów pracy. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie atrakcje czekają tu na Twojego malucha, to zapraszamy do dalszej części artykułu.

EKOpark w Ursusie – ogólne założenia projektu

Na terenie dawnej fabryki ciągników Ursus powstaje nowy EKOpark. Pierwszy oddany do użytku etap inwestycji znajduje się w obrębie ulic Gierdziejewskiego, Czerwonej Drogi i Wolności.  Obecnie otwarta część EKOparku w Ursusie zajmuje 3,3 ha. Docelowo ma być 5 ha obszaru zielonego, czyli mniej więcej tyle samo, co Park Ujazdowski. Koszt całej inwestycji oszacowano na ok. 1 mln złotych, z czego 7 mln pochodzi z środków unijnych.

Prace nad EKOparkiem w Ursusie rozpoczęły się w 2018 roku. Duży wpływ na to, co będzie znajdować się w samym parku, mieli mieszkańcy, którzy zgłaszali swoje pomysły jak zagospodarować tę przestrzeń. I tak docelowo ma tu być między innymi siłownia plenerowa, naturalny plac zabaw dla dzieci, ścieżka edukacyjna z ekociekawostkami czy specjalne platformy z drzewa modrzewiowego zaopatrzone w daszki dające cień w upalne dni. Zakończenie całego projektu planowane jest na jesień tego roku.

EKOpark w Ursusie – w zgodzie z naturą

Docelowo w EKOparku w Ursusie wydzielonych będzie kilka stref, wśród których znajdą się m.in. dzikie łąki, obszary edukacyjne, uporządkowane trawniki oraz tereny wypoczynkowe i rekreacyjne. Park ma mieć charakter naturalistyczny, zbliżony do dzikiego. Część istniejących drzew zostanie zachowana oraz nasadzone zostaną nowe pasujące do całego konceptu. 70% powierzchni EKOparku w Ursusie będzie biologicznie czynna.

EKOpark-w-Ursusie-02

W EKOparku zastosowano innowacyjne rozwiązania, w tym elementy pochodzące z recyklingu. Do budowy nawierzchni ścieżek wykorzystano materiały mineralne przyjazne środowisku. Na terenie zielonym znajdują się latarnie zasilane energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych, które w zupełności wystarczą na potrzeby EKOparku. Dzięki temu jest on samowystarczalny, gdyż nie generuje dodatkowych kosztów związanych z energią.

EKOpark-w-Ursusie-ścieżki

EKOpark-w-Ursusie-fotowoltaika

Ponadto, park nawadniany jest wodą opadową. Zbudowano tu system niecek bioretencyjnych, w których gromadzona jest deszczówka, a następnie rozprowadzana po całym terenie.

Aby podkreślić naturalny charakter EKOparku w Ursusie, koszenie trawników będzie odbywało się maksymalnie pięć razy w roku, a kwietnej łąki tylko raz.

Naturalny plac zabaw

Naturalny plac zabaw dla najmłodszych, to jeden z ważniejszych obszarów EKOparku w Ursusie. Plac jest już otwarty więc maluchy mogą z niego korzystać. Wszystko wykonane jest tu z naturalnych materiałów, gdzie dominuje drewno.

EKOpark-w-Ursusie-zjezdzalnia

Plac zabaw ma za zadanie rozwijać różne zmysły u dzieci stąd znajduje się tu duża różnorodność zabawek. I tak mamy tu drewniany domek ze zjeżdżalnią. Do domku można dostać się po drabince lub przechodząc tor przeszkód. Bardziej odważne maluchy na pewno nie odmówią sobie sprawdzenia swoich umiejętności na wysokościach przechodząc do domku po linach. Ewentualne upadki nie powinny być bolesne, ponieważ na całym placu zabaw znajduje się piasek. Nie zapomniano tu również o huśtawkach uwielbianych przez wszystkie dzieci. W EKOparku znajduje się też piaskownica dla maluchów oraz strefa wodna, gdzie mały i duży może zbudować swoją własną tamę.

EKOpark-w-Ursusie-zjezdzalnia-02

EKOpark-w-Ursusie-tor-preszkod

 

EKOpark-w-Ursusie-tor-przeszkód-04

EKOpark-w-Ursusie-piaskownica

EKOpark-w-Ursusie-strefa-błotna

Wokół placu zabaw posiano trawkę i ustawiono drewniane ławki dla rodziców lub zmęczonych maluchów, aby chwilę odpoczęły. Dodatkową atrakcją dla dzieci są figurki zwierząt i ptaków, które można dotykać. Są one na tyle duże, że każde dziecko może się do nich przytulić lub wsiąść na swojego ulubieńca.

EKOpark-w-Ursusie-sarna

EKOpark-w-Ursusie-dzik

EKOpark-w-Ursusie-łabędź

Co ciekawego czeka na dzieci w EKOparku w Ursusie?

Naturalny plac zabaw w EKOparku w Ursusie to nie jedyna atrakcja przygotowana dla dzieci. Podczas spacerów po parku mogą dowiedzieć się jak działa system fotowoltaiczny. Ciekawym zajęciem jest też obserwowanie owadów i ptaszków w ich życiu codziennym. Specjalnie dla nich przygotowano tu budki lęgowe i domki dla małych mieszkańców tego wspaniałego terenu. A naturalne środowisko, które stworzono w parku, przyczyni się znacznie do zwiększenia ich populacji na tym obszarze.

 

EKOpark-w-Ursusie-domki-dla-owadow-01

EKOpark-w-Ursusie-domki-dla-owadow-02

EKOpark-w-Ursusie-domki-dla-owadow-03

EKOpark-w-Ursusie-tablica-informacyjna

EKOpark w Ursusie jest to również miejsce na wypoczynek i relaks. Do dyspozycji mieszkańców oddano polany, na których można rozłożyć się z kocem i odpocząć wśród otaczającej zieleni. To tutaj rodziny będą przychodzić na wspólne pikniki i grille.

EKOpark-w-Ursusie-polana-03

EKOpark w Ursusie – co warto wiedzieć

Parking. Jeśli wybierasz się autem do EKOparku w Ursusie, to bez problemu znajdziesz miejsce parkingowe. Najbliżej parku auto można zostawić przy ulicy Wolności.

Toaleta. Na terenie EKOparku, w oddzielnym budynku, znajduje się płatna toaleta. Twórcy tego projektu pomyśleli o odwiecznym problemie, jaki towarzyszy wszystkim korzystającym z placów zabaw. Na zewnątrz tego budynku znajduje się kranik z wodą, który przydatny jest szczególnie dla maluchów, aby umyć im zabrudzone ręce.

EKOpark-w-Ursusie-toaleta

Wstęp na plac zabaw. Korzystanie z placu zabaw w EKOparku w Ursusie jest bezpłatne.

 

Czekamy teraz na oddanie kolejnej części parku, aby w całości móc ocenić tę inwestycję. Póki co, wszystko wskazuje na to, że będzie to jedno z ciekawszych miejsc w stolicy.

Jeśli chcesz zaciekawić swoje dziecko ekologią, to warto również odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej w Łazienkach Królewskich. A gdyby interesowały Cię inne ciekawe place zabaw na terenie Warszawy i w jej okolicach, to zapraszamy tutaj.

Adres EKOpark w Ursusie: ul. Gierdziejewskiego  10 (róg z ul. Czerwonej Drogi), Ursus, 02-495 Warszawa

Zobacz na mapie

Spodobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza lub udostępnij go dalej. Ten drobny gest z Twojej strony będzie dla nas zachętą do tworzenia kolejnych treści. A jeśli chcesz być na bieżąco informowany o naszych nowościach, to polub nasz fanpage i obserwuj nas na instagramie.

6 komentarzy Dodaj swoje
    1. Miejsce jest o tyle ciekawe, że zainteresuje też dorosłego. Oprócz placu zabaw jest wiele ciekawostek i nowinek na terenie EKOparku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *