Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin. Pomysł na jednodniową wycieczkę poza Warszawę

Jakiś czas temu pisaliśmy o Centrum Edukacji Ekologicznej – link do wpisu tutaj, w którym to zgłębialiśmy wiedzę o otaczającej nas przyrodzie. Tak nas zafascynowała ta tematyka, że postanowiliśmy lepiej poznać również okoliczne tereny Warszawy. W ten to oto sposób dotarliśmy do ścieżki dydaktycznej Serock – Jadwisin. A co ciekawego można tu spotkać, dowiecie się z dalszej części artykułu.

Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin – opis trasy

Ścieżka dydaktyczna przebiega wzdłuż Jeziora Zegrzyńskiego między Serockiem a Jadwisinem. Po jednej stronie idziemy przy samym Jeziorze, a po drugiej mamy teren zadrzewiony. Trasę można pokonywać o każdej porze roku. W zimnie lub wczesną wiosną można obserwować zamieszkujące tu ptaki, gady czy płazy oraz budzącą się do życia przyrodę. Latem większa część ścieżki jest zacieniona. Jest to więc idealne miejsce na spacer, bo nie jesteśmy narażeni na lejący się z nieba żar. A jesienią można podziwiać przyrodę szykującą się do nadchodzącej zimy.

My wystartowaliśmy z Serocka. Zaparkowaliśmy auto przy samej wodzie na ul. Rybaki. Jest to ślepa ulica i po jednej jej stronie znajdują się miejsca parkingowe.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-01

Tam, gdzie kończy się asfalt zaczyna się ścieżka dydaktyczna Serock-Jadwisin, o czym informuje nas postawiony tu tablica.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-04

Od tego też momentu idziemy leśną ścieżką. Początek trasy zapowiada się ciekawie, gdyż mamy kilka krótkich, ale za to stromych podejść. Na szczęście tam gdzie jest pod górkę jest też z górki więc jest się gdzie rozpędzić, aby szybciej pokonać wzniesienia. Po intensywnym początku pozostała część trasy jest już raczej spokojna i bez dodatkowych wyzwań.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-13

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-31

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-33

Całą trasę pokonaliśmy pieszo z wózkiem dziecięcym, gdyż nasz najmłodszy członek ekipy jeszcze nie porusza się samodzielnie. Nasz odcinek ścieżki, jaki przeszliśmy od momentu wysiadki z auta do dotarcia do Klubu Mila Zegrzynek, wyniósł ok. 3,5 km w jedną stronę.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-30

Dla miłośników dwukółek, dobrym pomysłem jest pokonanie tej trasy rowerem. Jedynie jej początek może stanowić wyzwanie, szczególnie dla małych rowerzystów. Jednak wzniesień nie jest zbyt dużo i ostatecznie rower można podprowadzić.

Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin – co ciekawego można tu zobaczyć?

Na ścieżce dydaktycznej Serock – Jadwisin znajdują się tablice edukacyjne informujące o otaczającej nas tu przyrodzie.  Dzięki nim dowiadujemy się kto zamieszkuje tutejsze zbiornik wodny czy obszar leśny. Poznajemy też różne gatunki drzew występujących na tym terenie oraz zwierząt zamieszkujących w tutejszych lasach. Ścieżka ta jest olbrzymią skarbnicą wiedzy, szczególnie dla dzieci, które uwielbiają tego typu ciekawostki. I co najważniejsze, w naturalny sposób maluchy przyswajają te informacje i nie traktują tego jak naukę, ale świetną zabawę.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-06

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-10

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-19

Z myślą o najmłodszych odwiedzających ścieżkę dydaktyczną Serock – Jadwisin, przygotowano tu również gry terenowe mające na celu wzbogacenie oraz utrwalenie zdobytej wiedzy. I tak na przykład znajduje się tu gra typu memo „Co ze mnie wyrośnie?”. Zadaniem dzieci jest dopasowanie do wskazanego drzewa lub krzewu jego owocu bądź szyszki. Kolejna zabawa pozwoli nam zdobyć sprawność EKOLOGA. Jednak aby osiągnąć ten tytuł musimy najpierw wykonać kilka zadań w postaci ułożenia łańcuchów pokarmowych wskazanych tu osobników.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-26

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-23

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-22

Na dzieci czekają tu również leśne zagadki, dzięki którym nasze pociechy mogą sprawdzić zdobytą tu wiedzę.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-15

Na trasie ścieżki dydaktycznej Serock – Jadwisin znajduje się też wiele interesujących miejsc przyrodniczych. Należy wspomnieć tu przede wszystkim o Rezerwacie Jadwisin, Rezerwacie Wąwóz Szaniawskiego czy Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu.

Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin – dla kogo?

Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin jest dla każdego, kto lubi spacerować w otoczeniu przyrody. Oprócz pierwszych kilkaset metrów nie jest bardzo wymagająca więc każdy, mały i duży jest ją w stanie pokonać. Oczywiście maluchy z większymi przerwami, bo w dwie strony daje nam to odcinek o długości ok. 7 km. Na trasie co jakiś czas są ławeczki, stoliki, a nawet plaża, gdzie można rozłożyć koc w ciepłe dni i chwilę odpocząć.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-20

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-25

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-18

Jest to też dobra okazja do zorganizowania pikniku. Nasz pierworodny, podobnie chyba jak większość dzieci, uwielbia spożywać jedzenie na świeżym powietrzu. I nawet inaczej ono smakuje na łonie natury, zdecydowanie jest smaczniejsze niż w domu.

Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin – gdzie zjeść?

My, osobiście, poznawaliśmy uroki ścieżki dydaktycznej pod koniec lutego, czyli poza sezonem. Wszystkie przybrzeżne kluby i miejsca, gdzie można zjeść były wtedy zamknięte. Oczywiście poza hotelami, z których nie skorzystaliśmy, takimi jak Hotel Pan Tadeusz czy Narvil Conferenc & Spa. A głównie z powodu, że prowadziły do nich albo długie schody do góry albo stromy podjazd pod górkę. My mieliśmy wózek dziecięcy i nie chciało się go nam wnosić ani pchać.

sciezka-dydaktyczna-serock-jadwisin-08

Podejrzewamy, że w lecie jest tu wiele ciekawych miejsc, gdzie można smacznie zjeść. Na pewno wybierzemy się tu w sezonie, aby sprawdzić jak wygląda ścieżka i jakie są dodatkowe atrakcje w tym okresie.

W związku z tym, że zaplanowaliśmy tę wyprawę na cały dzień, to również trzeba było zorganizować jakieś miejsce na obiad. Podczas spaceru po ścieżce dydaktycznej zrobiliśmy sobie mały piknik, aby zaspokoić pierwszy głód. Na obiad próbowaliśmy się dostać do Zajazdu pod Złotym Okoniem, który jest na trasie w kierunku Warszawy. Niestety w weekendy w porze obiadowej i bez rezerwacji czas oczekiwania na stolik był tu masakrycznie długi. A że wszyscy byliśmy już bardzo głodni, postanowiliśmy spróbować kurczaka z rożna, który dostępny był w barze na terenie Zajazdu, obok sklepu z rybami. I musimy przyznać, że był on naprawdę smaczny, także polecamy. A do Zajazdu wybierzemy się innym razem, bo z wyczytanych opinii, warto odwiedzić to miejsce.

Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin – praktycznie?

Parking. Jeśli wybierasz się do Serocka autem, to najlepiej zaparkować na ulicy Rybaki, gdzie znajduje się bezpłatny parking.

Teren ścieżki. Cała trasa to ścieżka leśna. Na początku jest kilka stromych, ale krótkich podjazdów. Pozostała część trasy jest łagodna. Ścieżkę można pokonać pieszo, z wózkiem bądź rowerem.

Udogodnienia. Wzdłuż ścieżki znajdują się ławki, stoliki i całe wiaty, gdzie można odpocząć i trochę się zrelaksować.

 

Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin jest to miejsce przyjazne rodzinom z dziećmi. Dzięki wszystkim atrakcjom, które czekają na najmłodszych spacerowiczów, aktywne spędzanie czasu z najbliższymi jest bardzo przyjemne i pożyteczne. Podczas zabawy, nasze maluchy mogą przyswoić bardzo dużo cennych informacji, które w przyszłości będą mogły wykorzystać. Ponadto, ścieżka ta została zrewitalizowana w 2017 r. także wszystkie dostępne tu pomoce naukowe są odświeżone i utrzymane w bardzo dobrym stanie.

Adres Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin: ul. Rybaki, 05-140 Serock

Zobacz na mapie

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Jeśli tak, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza lub udostępnij go dalej. Ten drobny gest z Twojej strony będzie dla nas zachętą na tworzenie kolejnych treści. A jeśli chcesz być na bieżąco informowany o naszych nowościach, to polub nasz fanpage.

7 komentarzy Dodaj swoje
  1. Zamiast Serock przeczytałam Sherlock i zastanawiałam się, co ma wspólnego ta ścieżka z detektywem. Ale wygląda, że trochę ma. Chociaż dla niego pewnie te zagadki byłby zbyt proste 😛

    1. Oj, tak 🙂 Już nie możemy doczekać się powrotu w to miejsce, tylko tym razem chcemy spróbować pokonać trasę na rowerach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *