Pomiechówek oraz jego okolice, to tereny, które cały czas nas zaskakują. W związku z ich ciągłym rozwojem z roku na rok przyciągają coraz większą rzeszę odwiedzających. W lecie dużym zainteresowaniem cieszą się tutaj spływy kajakowe oraz okoliczne plaże. O jednym z takich miejsc – Zaciszu pisaliśmy tutaj. Jesienią warto wybrać się w te okolice na spacer do lasu w celu obserwowania zmieniającej się przyrody oraz życia leśnych zwierząt. Ale zanim zaczniemy na dobre obcować z przyrodą, to najpierw powinniśmy dowiedzieć się czego należy tutaj wypatrywać. A wiedzę na ten temat zdobędziemy odwiedzając nowo otwarty park przyrodniczo-edukacyjny Dolina Wkry. To właśnie otwarcie tej nowej atrakcji ponownie przyciągnęło nas w okolice Pomiechówka.
Cel powstania kompleksu dydaktyczno-przyrodniczego w Pomiechówku
Budowa leśnej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej w Pomiechówku trwała ponad rok. Realizację całego projektu wycenia się na ok. 10 mln zł wraz z dofinansowaniem unijnym. 14 października 2018 r. odbyło się jego oficjalne otwarcie. Na powierzchni ok. 10 ha powstał leśny kompleks dydaktyczno-przyrodniczy Dolina Wkra w Pomiechówku. Celem powstania tego parku jest w szczególności regeneracja siedlisk przyrodniczych, ochrona zagrożonych gatunków oraz edukacja przyrodnicza.
Natura przede wszystkim
Cała inwestycja wkomponowana jest w naturalny krajobraz lasów pomiechowskich i doliny Wkry. Podczas samej budowy szczególnie uważano, aby nie zniszczyć naturalnych siedlisk żyjących tu zwierząt. Wszystkie znajdujące się tu konstrukcje powstały wyłącznie z naturalnych materiałów. Nie znajdziemy tu ani plastiku ani innych tworzyw sztucznych, które mogłyby nam zakłócać obcowanie z otaczającą nas przyrodą.
Leśna ścieżka edukacyjna
Wzdłuż rzeki Wkry i częściowo w lesie biegnie najwspanialsza ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza w okolicach Pomiechówka, a może nawet w całej Polsce. Tuż przy wejściu na trasę znajduje się makieta, gdzie z lotu ptaka możemy zobaczyć cały teren parku.
Na ścieżce rozmieszczonych jest kilka drewnianych altanek, a w każdej z nich dawka wiedzy na temat mieszkańców okolicznych lasów oraz otaczającej nas roślinności.
Pozytywnie zaskoczeni będą tutaj mali wielbiciele książki „Rok w lesie” Emilii Dziubak. W każdej altance znajdują się gigantyczne, kolorowe ilustracje z tej lektury, na których można śledzić jak zmienia się życie w lesie o każdej porze roku.
Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano wiele ciekawych tablic edukacyjnych, zadań i gier, które mają na celu pogłębienie ich leśnej wiedzy. Można więc zagrać na dendrofonie czy odnaleźć domki dla zamieszkujących okolicę zwierząt. Zdobytą tu wiedzę wykorzystamy do układania puzzli czy innych układanek.
Sprawdzimy też czy jesteśmy mistrzami w skoku w dal. A znając już długość naszych skoków możemy porównać się do żyjących tu leśnych skoczków.
Ważnym punktem na tej ścieżce jest wieża widokowa z umieszczonymi na górze lornetkami do obserwacji ptaków. Niestety podczas naszego pobytu wieża była jeszcze zamknięta.
Nie należy też pominąć kładki umieszczonej 1,5 m nad ziemią, która również ma pełnić funkcję edukacyjną. Poznajemy tutaj roślinność, która jest charakterystyczna dla tego regionu.
Łąka motyli i spacer w koronach drzew
To, co budzi duże zainteresowanie wśród małych i dużych odwiedzających ten park, to trójwymiarowe eksponaty żyjących tu istot leśnych. Dużym ich skupiskiem jest łąka motyli, na której znajdują się ich trójwymiarowe rzeźby w skali 50:1 oraz rzeźba pająka krzyżaka łąkowego w skali 100:1.
Wędrując wzdłuż ścieżki spotkamy też bobry i ich wiklinowe domki. Podobne konstrukcje spotkaliśmy już w Parku Bajka w Błoniu.
Staniemy oko w oko z jeleniami, dzikami, czy lisem.
Świetną zabawę zapewni nam sieć tuneli, które mają zobrazować nam życie zwierząt kopiących nory.
Jednak największa atrakcją i niezapomnianym przeżyciem jest spacer w koronach drzew. Podczas tej podniebnej wędrówki zdobywamy wiedzę na temat żyjących tu ptaków, które, jeśli się nam uda, będziemy mogli poobserwować.
Naturalny plac zabaw i część rekreacyjna
Wzdłuż całej ścieżki znajdują się elementy ze standardowych placów zabaw. Oczywiście, wszystko wykonane w naturalnym stylu. Znajdziemy tutaj wiele drewnianych konstrukcji do ćwiczenia równowagi, tyrolki o bardzo długim zjeździe czy drewnianej karuzeli.
Olbrzymie wrażenie robi tutaj wodny plac zabaw, który jest imponujący. Nie wiemy czy zostanie uruchomiony jeszcze w tym roku, ale w następnym na pewno. Jak tylko będzie na tyle ciepło, żeby móc się taplać w wodzie, to my na pewno ponownie obierzemy kierunek Pomiechówek.
A gdy opadniemy z sił, wzdłuż całej ścieżki, czekają na nas drewniane ławki ze stolikami w kształcie łódek. Można usiąść w cieniu drzew i delektować się przepięknym widokiem na rzekę.
Gdzie zjeść w Pomiechówku
Póki co, na terenie całego parku nie ma punktów gastronomicznych. Jednak jak już wspomnieliśmy powyżej, znajdujące się tutaj ławki idealnie pasują na rodzinne piknikowanie na świeżym powietrzu.
A jeśli zapomnieliście wziąć swoich przekąsek, to w pobliżu wejścia na ścieżkę jest restauracja Magnolia, gdzie można smacznie zjeść.
Praktyczne wskazówki
Warto podkreślić, że kompleks leśno-przyrodniczy znajdujący się w Pomiechówku jest zupełnie darmową atrakcją tego regionu. Można dojechać tutaj autem bądź pociągiem. Dla zmotoryzowanych w GPS należy wpisać ul. Nasielska 3, Pomiechówek i najlepiej zatrzymać się na bezpłatnym parkingu przy parku linowym.
Ścieżka jest oświetlona więc można spacerować również po zmroku. Ma to szczególne znaczenie, szczególnie przy nadchodzących krótszych dniach. Nawierzchnia, po której pokonujemy całą trasę, ma różną strukturę lecz wózek na pompowanych kołach świetnie daje sobie radę.
Podsumowując
Podczas każdej naszej wyprawy do Pomiechówka, odkrywamy kolejne miejsce, które nas urzeka. Lubimy wracać w te okolice, ponieważ tutejsze lasy skrywają wiele ciekawych atrakcji. Nowo otwarty park przyrodniczo-edukacyjny Dolina Wkra w Pomiechówku jest bezkonkurencyjnie hitem tej jesieni. Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli nam wkrótce odwiedzić to miejsce ponownie, bo czujemy lekki niedosyt po pierwszej wizycie.
Od tej pory Pomiechówek będzie się nam kojarzył z olbrzymimi motylami i podniebnym spacerem.
Adres Park przyrodniczo-edukacyjny w Pomiechówku: ul. Nasielska 3, 05-180 Pomiechówek
Jeśli spodobał Ci się nasz post i chcesz być na bieżąco informowany o tego typu miejscach polub nasz fanpage
Super pomysł na wykorzystanie przestrzeni 🙂 mi do tej pory Pomiechówek z niczym się nie kojarzył, a teraz wiem, że warto odwiedzić to miejsce 🙂
Ślicznie tam 🙂
Słyszałem kiedyś o tej miejscowości, ale nie spodziewałem się, że tak fajnie zaaranżowano te miejsca. Ciekawy wpis! 😉
Naprawdę wspaniałe miejsce, kocham przyrodę i czuję, że zakochałaby się w tym miejscu.
BAJKOWO!
Ciekawe miejsce na sesję foto 🙂
Świetne miejsce na wycieczkę z dzieckiem do lasu 🙂 Może obserwować przyrodę i nie nudzi się 🙂 Super pomysł 🙂
Świetne. W Bajce było super ale to też imponuje 😀
Ze zdjęć wynika, że to piękne miejsce? nic tylko odwiedzać?
Ciekawy pomysł z taką łąką motyle, zresztą ciekawe rozwiązania pojawiły się z tym kompleksie, chętnie się tam wybierzemy. 🙂
Znam tę miejscowość z nazwy, tylko dlatego, że mieszka tam moja znajoma 🙂 Nie wiedziałam, że tam jest tak fajnie!
Mega miejsce mamy tak blisko a o nim nie słyszalam
Piękne miejsce, warte odwiedzenia. ?
Cudne miejsce! Muszę tam zabrać moje dzieci
Piękna okolica, zdecydowanie moje klimaty 🙂
Uwielbiam takie miejsca i ciesze sie, że powstaje ich coraz wiecej 🙂
Wow. Jestem pod wrażeniem. Pięknie i praktycznie zrobione jest to miejsce. Przyroda, edukacja, wypoczynek-to lubię. W kazdej gminie powinny być takie miejsca. A może są, tylko ja nie wiem. U nas jest promenada, natomiast edukacji brakuje
Popieramy, że w każdej gminie powinny być tego typu miejsca 🙂 Trzymamy kciuki, żeby nowe władze brały przykład z Pomiechówka 🙂
Nigdy nie słyszałam o tym miejscu, ale wygląda pięknie! Lubię takie miejsca, gdzie człowiek może być bliżej natury 🙂
Klimatyczne miejsce! Podoba mi się 😀
Zazdroszczę Wam ścieżki edukacyjnej. Jako dziecko uwielbiałam takie miejsca, niestety po kilkunastu latach w Krakowie dalej ich mało. Zamiast zbudować takie ścieżki to budują puste place zabaw, zamiast dbać o naturę to betonują lasy.. jestem zrozpaczona więc chętnie odwiedzę Pomiechówek.
Miejsce świetne, w sam raz dla naszego malucha. Z wrażenia aż sprawdziłem na mapie, gdzie to jest. Niestety mamy daleko. Warszawiacy mają szczęście…
Jak dobrze że trafiłam na ten artykuł. Zaraz wpisuję to miejsce na naszą listę do odwiedzenia. Kontakt z naturą to jest dla nas bardzo ważna sprawa. Mamy dosyć tych głośnych miejsc dla dzieci, gdzie gra głośna muzyka i dzieci są przebodźcowane. Z pewnością tam pojedziemy.
my już kilka razy byliśmy, jestem oczarowana.
Miejsce dla całej rodziny. Super rozrywka.
Uwielbiam wszelkie ścieżki edukacyjne dla dzieci, są świetnie przygotowane.
Miejsce bardzo fajne, ale dziś (weekend w sierpniu) były tłumy ludzi. Obecnie jest tam wiele dodatkowych atrakcji i zaplecze gastronomiczne. Choć pojedyncze elementy wyposażenia (np cześć wodnego placu zabaw) są zepsute lub ewidentnie wymagają renowacji. Ciężko z zaparkowaniem auta – obecnie wszystkie parkingi w pobliżu są płatne 15zl, tylko gotówką. Wejście na spacer w koronach drzew i na wieżę widokową również płatny.
Mimo wszystko jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy 🙂