1 października 2018 r. został otwarty pierwszy integracyjny plac zabaw w Warszawie. Plac znajduje się w Łazienkach Królewskich przy Alei Chińskiej, przy bramie wejściowej od ulicy Gagarina. Z placu mogą korzystać zarówno dzieci niepełnosprawne, jak i te, w pełni sprawne fizycznie.
Geneza powstania integracyjnego placu zabaw
Integracyjny plac zabaw powstał z inicjatywy biegaczy zrzeszonych w Fundacji Spartanie Dzieciom. Członków Fundacji można spotkać na różnych wydarzeniach biegowych. Poznać ich można po charakterystycznych przebraniach stylizowanych na stroje starożytnych Spartan. W ten oryginalny sposób chcą zwrócić uwagę na potrzeby i problemy dzieci chorych, niepełnosprawnych. Część z członków Fundacji sama wychowuje dzieci z niepełnosprawnością więc dokładnie znają ich problemy z życia codziennego. Przynajmniej dwa razy w roku ich bieganie ma cel charytatywny. Podczas tego typu imprez zbierane są pieniądze na pomoc dzieciom potrzebującym. Jednym z ich ostatnich pomysłów była zbiórka pieniędzy na zbudowanie w Łazienkach Królewskich integracyjnego placu zabaw. Na ten cel zebrali 130 tys. zł. Dzięki tym funduszom powstał pierwszy w pełni integracyjny plac zabaw w Warszawie.
Integracyjny plac zabaw dla wszystkich dzieci
Oficjalne otwarcie integracyjnego placu zabaw w Warszawie odbyło się 1 października 2018 o godz. 12:00. Miejsce to przeznaczone jest dla wszystkich dzieci, niepełnosprawnych oraz tych całkowicie zdrowych. W integracji dzieciom pomóc mają znajdujące się tam przyrządy, które są przystosowane do różnej ich sprawności. Na placu dostępna jest huśtawka integracyjna, na której można stanąć lub wjechać wózkiem inwalidzkim.
Piaskownice w kształcie okrągłych donic są na podwyższeniu, dzięki czemu każdy maluch ma do nich dostęp.
Nie zabrakło tutaj również domku z podjazdem, zjeżdżalnią, elementami muzycznymi oraz tablicy do nauki cyfr w języku Braille’a.
Na placu znajdują się też inne elementy muzyczne w postaci bębenków i konstrukcji sensoryczno-muzycznych.
Dosyć znanym elementem, który pojawia się również na innych placach zabaw, jest huśtawka „bocianie gniazdo”. Ta konstrukcja, uwielbiana przez wszystkie dzieci, pozwala na bujanie w pozycji półleżącej, co jest bardzo docenianie przez dzieci niepełnosprawne.
Dalsze plany rozwoju placu zabaw w Łazienkach Królewskich
Dyrektor Łazienek Królewskich w wywiadzie dla Radia dla Ciebie, podkreśla, iż powstanie integracyjnego placu zabaw, to tylko pierwsza część większego projektu, który pragnie zrealizować w przeciągu najbliższych dwóch lat. Druga część tego przedsięwzięcia to powiększenie i modernizacja starego placu zabaw znajdującego się również w Łazienkach Królewskich, tuż obok dopiero co otwartej przestrzeni dla dzieci. Oba place mają tworzyć jedną nowoczesną całość przeznaczoną dla wszystkich dzieci.
Podsumowanie
Takich integracyjnych placów zabaw, jak ten w Łazienkach Królewskich, cały czas brakuje w stolicy. Nadal czekamy na większą liczbę takich miejsc. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich latach coraz więcej powstających placów zabaw posiada przyrządy dedykowane szczególnie dla dzieci niepełnosprawnych. I tak na przykład w Parku Bajka w Błoniu, o którym pisaliśmy tutaj, znajduje się huśtawka do której można wjechać wózkiem. W Parku Kultury Powsin na odnowionym placu zabaw uwzględniono również potrzeby dzieci mniej sprawnych fizycznie, gdzie zbudowano specjalny podjazd na wózki inwalidzkie.
Przeglądając prasę na temat integracyjnych placów zabaw w Warszawie natknęliśmy się na bardzo ciekawą informację. Otóż w październiku 2017 r. weszło w życie zarządzenie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, na mocy którego place zabaw w stolicy mają służyć wszystkim dzieciom. Wynika z tego, iż każdy plac powinien mieć sprzęt dostosowany również do dzieci niepełnosprawnych. Trzymamy kciuki, iż to zarządzenie utrzyma się w mocy i nowo powstające lub odnawiane place zabaw będą uwzględniały potrzeby wszystkich dzieci.
Adres Integracyjny plac zabaw w Łazienkach Królewskich: brama wejściowa przy ul. Gagarina (południowo-zachodnia część ogrodu w Łazienkach Królewskich)
Jeśli spodobał Ci się nasz post i chcesz być na bieżąco informowany o tego typu miejscach polub nasz fanpage
Oby takich miejsc było jak najwięcej! W naszej miejscowości jest jedynie plac przy kościele!
Chętnie sprawdzimy ten plac osobiście 😀
Polecamy 🙂
Znakomicie, takie place powinny być w każdym mieście 🙂 Musimy pamiętać dzieciństwie każdego dziecka 🙂 Świetnie opisałaś poszczególne elementy!
Świetnie, że w końcu powstają takie miejsca! Oby więcej takowych inicjatyw!
Ciekawy plac zabaw, w Łazienkach ma sens, bo przyjeżdża tam na pewno dużo dzieci …
Bardzo dobre zdjęcia , pokazują dokładnie o co chodzi, w tych rozwiązaniach.
Świetna idea. Fajnie, ze piszesz o tym, bo nawet nie wiedziałam, że takie miejsce istnieje i pewnie większość ludzi też. Dla mnie najważniejsze jest to, ze w takim miejscu dziecko się nie tylko bawi ale i uczy tolerancji i szacunku dla różnorodności – pięknie.