Miejsce Swobodnej Zabawy to druga taka przestrzeń w Warszawie i pierwsza bezpłatna, gdzie nasze najmłodsze maluchy mogą uczyć się samodzielności. Co to dokładnie jest, jaką rolę w tym wszystkim mają odgrywać rodzice i czym wyróżnia się od innych sal zabaw? O tym w dalszej części artykułu.
Miejsce Swobodnej Zabawy – co to takiego?
To już kolejny raz, kiedy Wolskie Centrum Kultury pozytywnie nas zaskakuje. W zimie zafascynował nas bajkowy Ogród Zimowy z animacjami na powietrzu, o którym pisaliśmy tutaj. Niedawno została otwarta bezpłatna sala zabaw KOSMOS. A w zeszłym tygodniu wystartowało Miejsce Swobodnej Zabawy. Co prawda, ta ostatnia inicjatywa dostępna jest w Rodzinnej Młynarskiej na ul. Młynarskiej, czyli w filii Wolskiego Centrum. Nie zmienia to jednak faktu, że Centrum wraz ze swoimi filiami prężnie działa i odpowiada na potrzeby odwiedzających.
Miejsce Swobodnej Zabawy to mobilna przestrzeń przeznaczona dla dzieci od 0 do 3 lat i ich rodziców bądź opiekunów. To wyjątkowe miejsce dostosowane jest do najmłodszych szkrabów. Sala wyposażona jest w specjalne urządzenia i zabawki, które stworzone są z naturalnych materiałów. To właśnie one mają zachęcić przebywające tu maluchy do poznawania i odkrywania tej przestrzeni, a tym samym do zdobywania kolejnych doświadczeń ważnych w ich osobistym rozwoju.
Miejsce Swobodnej Zabawy to bezpieczna oaza, w której nasze dzieci, jak sama nazwa wskazuje, mogą oddać się swobodnej zabawie. Przestrzeń przygotowana jest w taki sposób, aby najmłodsi goście odkrywali i zdobywali nowe umiejętności oraz uczyli się samodzielności. A dostępne tu zabawki mają im w tym jedynie pomóc.
Przebywający tu rodzice bądź opiekunowie powinni starać się nie ingerować w zabawy swoich pociech, a jedynie je obserwować i podziwiać. Ich obecność jest jednak niezbędna, gdyż daje maluchom poczucie bezpieczeństwa w nowym otoczeniu. Wiedząc, że bliska im osoba jest w zasięgu wzroku, mogą się one skupić wyłącznie na eksplorowaniu nowego obszaru.
To nie są zajęcia zorganizowane więc nie ma tu żadnej osoby prowadzącej, która narzucałaby konkretny kierunek zabawy. Dziecko kieruje się tu swoim instynktem i samo odkrywa dostępne tu urządzenia, zabawki i zakamarki sali. A przy tym ćwiczy i zdobywa kolejne umiejętności, co przybliża je do samodzielności. Celem tej przestrzeni jest wspieranie naturalnego rozwoju młodego człowieka.
Skąd pomysł na stworzenie Miejsca Swobodnej Zabawy?
Udało nam się przez chwilę porozmawiać z przesympatyczną Panią Adeliną, która jest pomysłodawczynią tej przestrzeni. Na co dzień odpowiada ona za inicjatywy rodzinne w Klubie Sąsiedzkim. Wiele wydarzeń i akcji organizowanych tu dla rodzin, to właśnie jej pomysły. Jej marzeniem było stworzenie czegoś niepowtarzalnego i wyjątkowego dla najmłodszych gości odwiedzających Klub. A że bliskie jest jej podejście Emmi Pikler, Janusza Korczaka i pedagogika waldorfska, postanowiła spróbować z innowacyjnym pomysłem jakim jest Miejsce swobodnej zabawy.
Jest to nowa inicjatywa w Klubie Sąsiedzkim na Młynarskiej, która cały czas ewoluuje wraz z odwiedzającymi to miejsce. Chodzi tutaj zarówno o sprawy organizacyjne, takie jak godziny otwarcia tej przestrzeni, jak również dostępnych tu urządzeń i zabawek. Jak wspominała Pani Adelina, część zabawek zostanie zakupiona w późniejszym okresie, aby lepiej dopasować je do odwiedzających to miejsce maluszków. Najpierw chce ona zobaczyć kto tu przychodzi i poznać ich potrzeby, a dopiero potem wyposażyć salę w kolejne atrakcje.
Pani Adelina jako inicjatorka tej przestrzeni, chętnie też dzieli się swoją wiedzą na temat swobodnej zabawy i korzyści z niej płynących. Zachęcamy więc do odwiedzenia Miejsca Swobodnej Zabawy i porozmawiania z samą inicjatorką pomysłu, jak również wymianą poglądów lub obserwacji z obecnymi tu rodzicami.
Dlaczego swobodna zabawa jest tak ważna w rozwoju dziecka?
W dzisiejszych czasach, my, rodzicie chcemy, aby nasze dziecko wyrosło na osobę odpowiedzialną, samodzielną, cieszącą się z życia, a przy tym, żeby odnosiło sukcesy. Dlatego też coraz częściej podchodzimy do rodzicielstwa jako ciężkiej pracy. Od najmłodszych lat staramy się pokazać naszym dzieciom jak najwięcej, najlepiej, aby od razu nauczyły się wszystkiego. Tak bardzo chcemy, aby nasze potomstwo miało lepiej niż my, że zapominamy o naturalnym ich rozwoju. Tymczasem swobodna zabawa w rozwoju naszych pociech jest nieoceniona.
O tym, że dziecko jest inicjatorem i badaczem, dzięki czemu uczy się tego na co jest gotowe, twierdzili tacy pedagodzy jak Emmi Pikler. Z jej obserwacji wynikało, że dzieci z biednych rodzin były zwinniejsze, bardziej samodzielne i świadome swojego ciała i swoich możliwości. A wszystko dlatego, że często pozostawione były same sobie. Większość czasu spędzały na samodzielnej zabawie, poruszały się swobodnie na tyle na ile pozwalały im ich naturalne możliwości. Dorośli raczej nie ingerowali w to jak i czym miały się one bawić. Dla porównania dzieci z bogatych domów nie wiedziały na co ich stać. Nie znały one swoich ograniczeń, ponieważ nadopiekuńczość ich rodziców nie pozwalała im na sprawdzenie swoich możliwości. Te maluchy najczęściej prowadzone były za rączkę, zawsze zabawiane przez inne osoby, które inicjowały zabawę i oczekiwały konkretnych zachowań.
Bazując na powyższej teorii, powinniśmy zaufać swoim dzieciom i dać im tylko tyle pomocy ile jest konieczne, aby mogły się cieszyć z doskonalenia swoich działań. Dlatego też Miejsce Swobodnej Zabawy to bezpieczna przestrzeń, która pozwala maluszkom na samodzielne odkrywanie swoich możliwości. Podczas tej swobodnej zabawy rodzicie nie powinny ingerować w działania swoich pociech, a jedynie obserwować ich i cieszyć się z ich małych sukcesów.
Miejsce Swobodnej Zabawy – godziny otwarcia
Na razie Miejsce Swobodnej Zabawy będzie otwarte raz w tygodniu, chociaż ich pomysłodawczyni nie wyklucza częstszych spotkań. Na dzień dzisiejszy został wybrany czwartek jako dzień, w którym ta przestrzeń jest dostępna. Do wyboru jest jedna z dwóch godzin – I grupa w godzinach 11:30 – 12:50 i II grupa w godzinach 13:05 – 14:30. Póki co, wstęp jest wolny, bez żadnych dodatkowych zapisów. Sala zabaw mieści się w Klubie Sąsiedzkim na ul. Młynarskiej 35 a.
Jest to bezpłatna inicjatywa, której celem jest stworzenie takiej przestrzeni, gdzie maluszki będą czuły się swobodnie. Miejsce to przeznaczone jest również dla rodziców bądź opiekunów, którzy mogą tu porozmawiać, powymieniać się spostrzeżeniami czy nawet nawiązać nowe przyjaźnie.
Jak już wspominaliśmy, miejsce to jest nowe i wszystko może być jeszcze modyfikowane, w zależności od potrzeb zainteresowanych. Aktualne informacje dostępne są na fanpage’u Klubu, gdzie warto zaglądać, aby być na bieżąco.
Adres Klubu Sąsiedzkiego: ul. Młynarska 35 A, 05-077 Warszawa
Byłam, widziałam, polecam !!! To też świetny czas dla mam – można swobodnie porozmawiać 🙂
Bardzo ciekawe miejsce. Oby było otwarte częściej.